Přímý účastník pražského povstání v květnu 1945

Pamětník se účastnil bojů v květnovém povstání v Praze v roce 1945 jako příslušník partyzánského oddílu ŽELEZO.

Ve svém vyprávění vzpomíná na krátkou akci v Jenčí u Kladna, při které střelbou z kulometu zachránil řadu osob, kterým hrozila poprava. Přihlásil se jako dobrovolník pomoci lidem v Jenčí. Šel s kulometem a pomocníkem se schránkami nábojů. Usadili se na okraj vesnice a kropili palbou budovu velitelství SS, aby tato mohla být partyzány přepadena. Vedli krycí palbu přes louku, na které se pásl hovězí kus, jemuž palba nikterak nevadila. Z oken budovy se začalo sypat sklo. Výzvědné letadlo pátralo po jejich umístění a ohrožovalo je bombardováním. Přišel povel k okamžitému ústupu. Německým SS přišla posila. Přesto ještě chvíli pálili po budově, čímž odradili na okamžik esesáky od popravy a zajatí partyzáni jim utekli. Za těžké mlhy se ustoupilo.

Dále hovoří o hrozbě tankového útoku v dolní části Václavského náměstí v Praze. Václavské náměstí bylo úplně prázdné. Všude bylo plno skla. Bylo vidět hlavně převalené tramvaje. Tanky bylo slyšet. Za tanky šla německá pěchota. Střelci s pancéřovými pěstmi se schovali do domů v ulici. Němečtí vojáci, zkušení z pouličních bojů, se plížili ulicí. Partyzáni útoky úspěšně odráželi.

Nakonec vzpomíná na strážní službu, ze které byl vyslán na Jiráskův most, kde měli posílit barikádníky a vládní vojsko. Když se svými partyzánskými druhy dorazil k mostu, německé tanky se blížily k mostu. Obránci mostu se z barikády pod různými záminkami vytratili. Partyzáni zaujali obranu a někteří šli do ulice dopředu s pancéřovými pěstmi. Situace byla hrozivá. Přední tank byl zasažen pancéřovkou a posádka se dala na útěk. Další tank byl zasažen na pás, stočil se a zatarasil ulici. Tanky se za obrovského hluku dali na ústup. Němci z děl neustále odstřelovali Prahu. Ráno pražané partyzánům přinesli polévku a povídali si s nimi.

Galerie
V Praze 10.května 1945, pamětník je první zleva
V Praze 10.května 1945, pamětník je první zleva
Společná fotografie partyzánského oddílu ŽELEZO, pamětník je čtvrtý zleva v horní řadě, údaje pořízení jsou na snímku
Společná fotografie partyzánského oddílu ŽELEZO, pamětník je čtvrtý zleva v horní řadě, údaje pořízení jsou na snímku