Vzpomínky na generála Josefa Buršíka

Pamětník Josef Švec – otec autorky videonahrávky Evy Páníkové vzpomíná na přátelství s generálem Josefem Buršíkem z let 1990-2001.

Generál Josef Buršík byl československou legendou II.světové války. Tento tankista z východní fronty, bojovník od Sokolova, osvoboditel Kyjeva, hrdina od Dukly, osvoboditel Ostravy, nositel mnoha válečných řádů včetně titulu Hrdina SSSR byl po roce 1948 zatčen a odsouzen k mnohaletému vězení. Z vězení dramaticky uprchl a až do roku 1989 žil v exilu v Londýně. Za komunistického režimu byl důsledně „vymazán“ z historie, včetně retuše fotografií. Jeho životní příběh je zaznamenán v životopisné knize „Nelituj oběti“ (1992). Po roce 1989 pravidelně navštěvoval vlast, byl vyznamenán nejvyššími řády. Zemřel v Anglii v roce 2002. In memoriam obdržel nejvyšší vyznamenání České republiky – Řád bílého lva I.stupně.

Pamětník vypovídá o tom, co se od generála J.Buršíka dozvěděl při osobních setkávání, z korespondence a vzpomíná na společně prožité události a příhody. Pamětník je vlastníkem autentické zvukové nahrávky, kterou pro něj namluvil v Londýně generál Buršík. Pamětník je rovněž autorem fotografií a dokumentů, které mají souvislost s generálem Buršíkem.

pozn.: videonahrávka a fotografie jsou zaslány poštou

Galerie
Generál Buršík v meditační zahradě Luboše Hrušky - Památníku obětem zla v Plzni
Generál Buršík v meditační zahradě Luboše Hrušky - Památníku obětem zla v Plzni