Horst Valášek (1941) – příběh života

Na začátku příběhu Horsta Valáška se dozvídáme základní informace o jeho životě…

Doba 2. světové války

Horst Valášek je válečné dítě, narodil se v Kravařích ve Slezsku roku 1941.

Poválečné období

Horst začal chodit do školy až po válce, ze začátku měl problémy, protože uměl mluvit jen německy. V Kravařích se mluvilo německy a česky méně. Během školní docházky, kde se mluvilo zase převážně česky, německý jazyk téměř zapomněl.

Problémy se jménem

Za své jméno vděčí válce. Jméno Horst mu vybral tatínek. Problémy začaly v předškolním věku, kdy úřady požadovaly za výběr jména od rodiny 700kč, což v té době bylo docela hodně peněz. Rodiče dostali na vybranou, nechat dítě překřtít na Čestmíra nebo zaplatit požadovanou sumu. Na základní škole to se jménem už tak těžké nebylo, protože tam válečných dětí s německým jménem bylo víc.

Škola a sport

Reprezentoval školu ve všech možných sportech – v kopané , hokeji, volejbalu, vybíjené a později dokonce i v šachu.

Zábava dříve

Dříve nebyla žádná elektronika, tudíž se museli bavit různými hrami venku. Hodně a často pomáhali rodičům s domácími pracemi. Nejoblíbenější hra byla na vojáky.

Hokej

V roce 1956 absolvoval základní školu a přihlásil se na stavební průmyslovku v Opavě. Na této škole učil učitel, který byl také hokejistou. Viděl Horsta chytat za Kravaře a naverboval ho do opavského hokeje, což byla vyšší liga.

A od té doby zůstal u hokeje. Po ukončení hráčské kariéry začal trénovat mládež a pak také muže. Se vsetínským mužstvem postoupil z 1. národní ligy do Extraligy, kterou dvakrát po sobě vyhráli! Tenkrát to všichni považovali za velký sportovní zázrak.

Později se vrátil k trénování mládeže a ještě i dnes si obouvá brusle pro radost se svým nejmladším vnukem. Na hokej už chodí jen jako fanoušek a jeho názory jsou vždy veřejností respektovány.

Galerie
Po prvním titulu roku 1996 Trenérská kariéra 1993
Nejstarší bratr Max Setkání po letech s bratrem Maxem v Německu
V brance proti Slovanu Bratislava Reprezentace šedesátá léta
Široká rodina v Kravařích Děti: Pavlína, Zuzana a Tomáš
Eva Jeřábková jako nevěsta Svadba roku 1964
Láska v Jihlavě Horst na vojně v Jihlavě
Horst Valášek (1942, Kravaře)