Max Ippen: vězeň z Osvětimi a zapomenutý olympionik ČSR

Maxmillian Heinrich Ippen (16. 5. 1906–28. 5. 1957) vešel do historie československého sportu jako reprezentant v jízdě na bobech. U jeho jména sportovní statistiky stroze uváděly: datum úmrtí neznámé.

Životní pouť Maxe Ipena pomohl zmapovat jeho syn Thomas.

Max Ippen se narodil ve Vídni v židovské rodině, po smrti strýce (Alfréd Ippen) přesídlila rodina do Prahy, aby se ujala řízení strýcovy firmy. Firma „Alfréd Ippen“ byla významným dodavatelem bankovních sejfů a slévárenských výrobků. Na pohraničních přechodech stojí červenobílé závory podle průmyslového patentu firmy Ippen. Od léta 1938 firma dodává tzv. „rozsocháče“, silniční překážky pro pohraniční opevnění. Milion korun Max Ippen tajně vybere z bankovního konta a odveze do Švýcarska. Firma A. Ippen je v létě roku 1941 arizována, prokurista Ippen zfalšuje doklady o svém náboženském původu. Vydává se za katolíka, ačkoliv je Žid. Na záchranu svobody to nestačí. Je zatčen a odeslán jako vězeň do Osvětimi, svobody se dočká v Dachau na jaře roku 1945. Z asi osmdesátičlenné rodiny Ippenů přežil holocaust jediný Max. Rodinná továrna v Hradci Králové nebyla nikdy židovské rodině navrácena, Max Ippen je československými úřady vyšetřován pro údajné styky s Gestapem. Odjíždí na léčení do Švýcarska, ve skutečnosti emigruje. Na konci ledna 1948 sestavuje tým čtyřbobu pro Olympiádu 1948 (v St. Moritz): Jako zátěž jedou v čtyřbobu servisman lyžařů Zajíček a student Šipajdlo. S jízdou na bobech má zkušenosti jen řidič čtyřbobu Ippen a brzdař Novotný, kteří spolu závodí na dvojbobu. Olympijský čtyřbob Československa se na olympijských hrách v St. Moritz sešel až na startu. Dodnes mají toto sportovní dobrodružství Max Ippen, Eduard Novotný, František Zajíček, Ivan Šipajdlo zapsané v olympijských statistikách.

Pilot čtyřbobu Max Ippen se už nikdy do Československa nevrátil. Žil v emigraci v Rakousku, zemřel na služební cestě v Paříži 28. 5. 1957 .

Galerie
hrob Maxe Ippena
hrob Maxe Ippena