Cyklistické závody míru v Kamenickém Šenově

„Závody MÍRU“ v Kamenickém Šenově.

Doby, politické systémy a víry se mění, ALE LIDÉ ZŮSTÁVAJÍ STEJNÍ !!!.

————————————————————————————-

Hned po Válce kolem roku 1947, když se zrodil u cyklistických nadšenců v Československu a v okolních zemích – komunistickém Německu a Polsku – nápad pořádat mezinárodní etapový cyklistický Závod MÍRU: „Waršava-Berlín-Praha“ a kdy dokonce jeden z prvních ročníků vyhrála naše cyklistická LEGENDA – Jan Veselý, se zahájila historie 40-ti let MEGA – celospolečenských oslav konce 2.Světové války, konce německého fašismu, nadvlády Adolfa Hitlera a téměř sto milionů (70 000 000) šíleným způsobem zavražděných lidí.

V rámci Májových oslav začátkem května spolu s oslavami Svátku práce i v Kamenickém Šenově probíhaly oslavy 1. a 9. Máje (Svátku práce , a Osvobození od Němců – Rusy) s tisícovými povinnými průvody, našemi a ruskými vlajkami v oknech domů, „Internacionálou“, hymnami (hlavně RUSKOU) + proslovy na zaplněných náměstích. Občané – školy a skláři z Kamenického Šenova vždy vyzdobili domy a okna, vzali si vlajky, transparenty a MÁVÁTKA a vyšli do ulic na oslavy. Již od časného rána zněly, hlučely a vyhrávaly všemi zákoutími – celým Šenovem z městského rozhlasu (tlampačů), pokrokové socialistické, ruské, komunistické a revoluční písně – také však krásné KMOCHOVY POCHODY. V centru náměstí Kamenického Šenova stával obovský rudý transparent, kde bylo napsáno: „SE SOVĚTSKÝM SVAZEM NA VĚČNÉ ČASY A NIKDY JINAK !!“. A to se psaly ještě nedávno roky 1958 až 1989… Vojenské přehlídky, alegorické vozy, šenovský dechový orchestr, průvody tisíců lidí, pokládání VĚNCŮ na hroby padlých hrdinů (dole u kostela) s lampionovými průvody k oslavám osvobození Československa Sovětskou (rudou) armádou od německých OKUPANTŮ a hromadných vrahů.

Cyklistické ZÁVODY MÍRU, nepředstavitelně namáhavé sportovní boje ve kterých nejlepší sportovci absolvovali za 10 dní na bicyklech vždy až 1200 km, projížděly zeměmi Východní Evropy a měly etapová města v Polsku, v socialistickém Československu a v komunistickém Německu. Při těchto cyklistických svátcích závodila výběrová 6-ti členná reprezentační družstva amatérských sportovců z ČSSR i všech ostatních mnoha evropských a světových zemí a bylo ctí a cílem každého cyklisty – zajet si jako reprezentant „Waršavu“. Tyto sportovní spektákly měly na starosti doslova tisíce pořadatelů zajišťujících překrásně vyzdobenou trať, sváteční průjezdy městy, uzavírání silničního provozu, stovky policistů, lékaři, rozhodčí, mechanici, trenéři a Národní VÝBORY, které celou trať slavnostně vyzdobily našemi a rudými – ruskými vlajkami (viz fotografie z Kamenického Šenova 1982.r.). Dojíždělo se do cíle na atletické, fotbalové a spartakiádní stadiony v krajských metropolích, kde fandilo i 10000 fanoušků. V našem městě vždy týden před průjezdem Závodu Míru byly položeny na všechny silnice extra asfaltové koberce, aby závodníci nejeli K.Šenovem po kostkách a okraje trati cesty a chodníky byly pak lemovány tisíci mladých nařezaných jarních břízek ozdobených fábory, bílými holubicemi a vlaječkami – symbol MÍRU. I Československá TELEVIZE natáčela záznamy i přímé přenosy z etap, časovek, prémií a dojezdů do cíle etapových (krajských) stadionů. Tyto televizní přenosy jsou však teď zakázané reprýzovat. Děti a pracující byli tehdy uvolněni ze škol a ze zaměstnání, aby vyšli do ulic pozdravit sportovce.

Naše Země Polsko a Východní (KOMUNISTICKÉ) Německo toho pamatuje mnoho a tyto kapitoly patří určitě k těm radostnějším. Mnoho jsme museli dělat, co jsme třeba ani nechtěli, ale oproti těm desítkám VÁLEK a hrůz v naší „demokratické“ historii bylo povinné fandění s MÁVÁTKY za socialismu jen lehkým „čajíčkem“. Cyklistický Závod MÍRU, největší, nejnamáhavější nejslavnější amaterský, nejlegendárnější a nejdelší etapový závod v historii, se přestal jezdit s nástupem Václava HAVLA…. Není známo a nikdo nechápe co Václavovi HAVLOVI na Míru a na „Fér Plej“ sportovním klání vadilo, a proč on (Havel) jarní Závody Míru zapověděl, ale mnoho sportovců by dalo cokoliv, aby se mohli jako reprezentanti jejich země na tomto klasickém květnovém a přetěžkém sportovním SVÁTKU – Závodu MÍRU podílet coby závodníci, sportovci a cyklisté !! Ale žádné cyklistické závody se tu už nejezdí (Bohemie, Č.Kamenice, Benešov n./Pl., N.Bor, Rumburk, Děčín, Lovosice, Doksy, Česká Lípa, atd.). Původně německé vlajky a HackenKreuze, vyměněné po válce za Ruské a ruské se teď opět vyměnily na stejných stožárech za vlajky Evropské UNIE, Ameriky a Německa, podle toho kam fouká vítr a jaké „košile“ je třeba momentálně převléci a místo původně Gestapáckých písní, pak po válce ruských častúšek nám hrají a HLUČÍ teď z městských tlampačů americké častúšky – SATANOVY helekačky.

Jak Jan Werich říká: „…. a jede se dál močálem černým podél bílých skal….“

Sepsáno podle vyprávění pamětníků.

Galerie
Závod Míru - Kamenický Šenov 1982
Závod Míru - Kamenický Šenov 1982
Kamenický Šenov

Kamenický Šenov leží na čtyř – kilometrovém kopci ze všech 3 stran v prostředku mezi Ústí nad Labem x Libercem v severních Čechách, při průjezdech Závodu MÍRU tu byly horské prémie a ceny.

Cyklostezka z České Lípy do Kamenického Šenova - VARHANY
Cyklostezka z České Lípy do Kamenického Šenova - VARHANY
Rolf Angst u PAMÁTNÍKU zavražděných v Kamenickém Šenově
Rolf Angst u PAMÁTNÍKU zavražděných v Kamenickém Šenově