Osvobození – Lhota u Opavy

Jedná se o vzpomínky mojí babičky Ludoslavy Tomancové (ročník 1929) a jejích přátel na osvobození Slezska (tzv. Ostravská Operace). Její rodina pocházela ze Lhoty u Opavy a tato oblast byla přímo zasažena boji. Nejedná se o žádný ucelený příběh nýbrž pouze o vzpomínky na tyto události.

Dům, který rodina mojí babičky obývala byl přímo zatažen do bojů, kdy jeden den zde byli ubytováni důstojníci Wehrmachtu a druhý den již byl obsazen Rusy.

Před postupující frontou se rodina raději rozhodla dům opustit s málem věcí a jít se ukrýt do bezpečí.

Po návratu nalezli na zahradě domu zákopy a dům nesl mnoho zásahů po ostřelování, které jsou někde patrny dodnes.

Jako malý jsem jezdil často k babičce a k tetě na Lhotu na prázdniny a o osvobození mi vždy vyprávěli a na nábytku mi ukazovali stopy po odražených kulkách.

Rozhodl jsem se, že vyprávění zaznamenám pro další generace a v roce 2008 jsem vše nahrál na videokameru.

K vyprávění jsem přizval i tetu paní Milušku Kuřetovou a její přátele manžele Švedrovi, kteří byli taktéž pamětníci těchto událostí. Oba manželé Švedrovi již ale zemřeli.

Galerie
Základní škola, Lhota
Základní škola, Lhota
Dům, Novostavba Lhota
Dům, Novostavba Lhota

Manželé Vonšíkovi (Rodiče M. Kuřetové a L. Tomancové)
Manželé Vonšíkovi (Rodiče M. Kuřetové a L. Tomancové)
Zdenka Vonšíková
Zdenka Vonšíková

Arnošt Vonšík
Arnošt Vonšík
Lhota u Opavy

Lhota je vesnice a bývalá obec, ležící v Českém Slezsku jižně od řeky Opavy. Administrativně je v současnosti místní částí obce Háj ve Slezsku v okrese Opava. Vesnice leží asi 2,5 km západně od svojí mateřské obce. Na zdejší železniční trati, spojující ves s Ostravou a Opavou, se nachází železniční stanice Lhota u Opavy. Stejný název jako železniční stanice, má i katastrální území vsi, jež má rozlohu 2,4401 km². (zdroj Wikipedie)