Osvobození – Lhota u Opavy

Jedná se o vzpomínky mojí babičky Ludoslavy Tomancové (ročník 1929) a jejích přátel na osvobození Slezska (tzv. Ostravská Operace). Její rodina pocházela ze Lhoty u Opavy a tato oblast byla přímo zasažena boji. Nejedná se o žádný ucelený příběh nýbrž pouze o vzpomínky na tyto události.

Dům, který rodina mojí babičky obývala byl přímo zatažen do bojů, kdy jeden den zde byli ubytováni důstojníci Wehrmachtu a druhý den již byl obsazen Rusy.

Před postupující frontou se rodina raději rozhodla dům opustit s málem věcí a jít se ukrýt do bezpečí.

Po návratu nalezli na zahradě domu zákopy a dům nesl mnoho zásahů po ostřelování, které jsou někde patrny dodnes.

Jako malý jsem jezdil často k babičce a k tetě na Lhotu na prázdniny a o osvobození mi vždy vyprávěli a na nábytku mi ukazovali stopy po odražených kulkách.

Rozhodl jsem se, že vyprávění zaznamenám pro další generace a v roce 2008 jsem vše nahrál na videokameru.

K vyprávění jsem přizval i tetu paní Milušku Kuřetovou a její přátele manžele Švedrovi, kteří byli taktéž pamětníci těchto událostí. Oba manželé Švedrovi již ale zemřeli.

Galerie
Základní škola, Lhota Dům, Novostavba Lhota
Manželé Vonšíkovi (Rodiče M. Kuřetové a L. Tomancové) Zdenka Vonšíková
Arnošt Vonšík
Lhota u Opavy

Lhota je vesnice a bývalá obec, ležící v Českém Slezsku jižně od řeky Opavy. Administrativně je v současnosti místní částí obce Háj ve Slezsku v okrese Opava. Vesnice leží asi 2,5 km západně od svojí mateřské obce. Na zdejší železniční trati, spojující ves s Ostravou a Opavou, se nachází železniční stanice Lhota u Opavy. Stejný název jako železniční stanice, má i katastrální území vsi, jež má rozlohu 2,4401 km². (zdroj Wikipedie)