Láska na první pohled, ale na druhý Pepík…

Eugenia Dvořáčková se narodila v prosinci roku 1929 do početné rodiny ve Varšavě. Její otec byl optikem, ve významné německé firmě Carl Zeiss AG. Její matka se narodila v Rusku, ale u nich doma se mluvilo výhradně polsky. Její děda z matčiny strany byl učitelem a jeho rodina měla velkou hospodu, tradovalo se, že u nich dokonce přespal Napoleon.

Na dětství si paní Dvořáčková nestěžuje, tvrdí, že se měla ,,jako v bavlnce’’. Měla ráda vyšívání, pletení a čtení. Ve škole ji ovlivnil její učitel polštiny, proto byla polština její oblíbený předmět, kromě tělocviku jí, ale bavily předměty všechny. Nejraději vzpomíná, na období, kdy jezdila na letní byt, i přesto, že se v něm dozvěděla o začátku druhé světové války. Všichni věděli, že se druhá světová válka blíží, nejdříve si ovšem myslela, že jde pouze o vojenské cvičení. Když, ale viděla pád letadla, tak zjistila, že válka opravdu začala.

Druhou světovou válku paní Eugenia popisuje jako nejhorší období jejího, jinak vydařeného života. V době Varšavského povstání studovala na obchodní akademii, i když plánovala studovat medicínu, podmínky jí to bohužel nedovolily. Tehdy se jí válka začala více a více dotýkat, jelikož se velmi bála o svou rodinu.

Manžela Alexeje potkala, když byla členkou mládežnické organizace ,,YWCA’’(Young Women’s Christian Association), kde se pořádaly různé vzdělávací akce i večírky. O chlapce Eugenia nikdy nouzi neměla, když ovšem viděla svého budoucího manžela, bylo hned jasné, že se jedná o lásku na první pohled. Když jí pozval k tanci, zjistila, že je Čech. Eugenia se do Alexeje zamilovala, a za nedlouho se vzali, to ovšem nebylo lehké, brala si totiž Čecha a k tomu ještě nepokřtěného. Eugenia za Alexejem přijela do Náchoda, a později se přestěhovali do Ostravy.

Na druhou světovou válku má dosud děsivé vzpomínky, Do narození své dcery měla o válce děsivé sny. Ty se jí bohužel vrátily v roce 1968 za okupace. Okupace byla pro Eugenii velké zklamaní, ale nijak zvlášť to její život neovlivnilo. Za socializmu v politice aktivní nebyla, její muž ovšem ano, a v ideu komunizmu dodnes věří. Sametová revoluce ji život nijak zásadně nezměnila.

Eugenia nejprve pracovala jako statistička na ministerstvu, ale i když jí práce nijak zvlášť nenaplňovala, zůstala v ní až do mateřské dovolené.

Dodnes se zajímá o politiku a říká, že ji straší budoucnost. V České republice se cítí dobře, ale přesto se cítí býti nadále Polkou.

,, Klíč k budoucnosti je sebevzdělání a vědění, což je důležité nejen pro rodinu, ale i pro stát’’ Eugenia Dvořáčková

Galerie
Rodiče paní Eugenie
Rodiče paní Eugenie
Tchán paní Eugenia a jeho žena
Tchán paní Eugenia a jeho žena

Eugenia v mladších letech
Eugenia v mladších letech
Eugenia a Alexej
Eugenia a Alexej

Svatební foto Eugenie a Alexeje
Svatební foto Eugenie a Alexeje
Eugenia a Alexej
Eugenia a Alexej

Eugenia Dvořáčková
Eugenia Dvořáčková
Varšava
Warszawa 1945
Warszawa 1945
Warszawa 1945
Warszawa 1945
Příběh místa

Eugenia Dvořáčková se narodila a vyrůstala ve Varšavě. Před druhou světovou válkou žilo ve Varšavě kolem 1,3 milionu lidí. Během varšavského povstání (1. srpna 1944) kolem 900 tisíc. Hned na začátku druhé světové války Varšava utrpěla velké škody v důsledku bombardování. V roce 1943 byly všechny čtvrtě s ghetty srovnány se zemí. Na konci druhé světové války bylo osmdesát pět procent Varšavy zničeno. V roce 1980 bylo zrekonstruované Staré město zapsáno do dědictví UNESCO.

Eugenia Dvořáčková was born and lived in Warsaw. Before the World War II around 1.3 milion people lived in Warsaw and the population decreased by 400 thousand during the Warsaw Uprising (1 August 1944). At the beginning of World War II, Warsaw suffered from big damage caused by bombing. In 1943 all areas with ghettos were razed. At the end of World War II, 85% of Warsaw was destroyed. The Old Town was registered to UNESCO in 1980.