Obsluhovali jsme Hrabala

„Byl to můj miláček,“ tak označila pamětnice Hana Ascherlová Bohumila Hrabala ve svém vyprávění s názvem ,,Obsluhovali jsme Hrabala“.

Hana Ascherlová je maminkou mojí budoucí švagrové. V současné době žije sama ve Vimperku v okrese Prachatice, v Jižních Čechách. V podstatě jsem se o malém, zajímavém kousku jejího života dozvěděla, čistě náhodou, při příjemném povídání během posezení v rodinném kruhu. Příběh pamětnice, jehož stěžejní část se pohybuje mezi roky 1981 – 1983 mě natolik zaujal, že jsem se s ním, po souhlasu paní Ascherlové, rozhodla podělit.

Paní Hana Ascherlová se narodila 1. 10. 1955 v Kolíně. Dětství však strávila ve Velimi v okrese Kolín. Několik let pobývala i s rodiči u prarodičů, kde se starali o nemocnou babičku. Prarodiče vlastnili ve Velkých Chvalovicích malé hospodářství, o které bojovali s tehdejším režimem a nechtělis o vstupu do Jednotného zemědělského družstva (JZD). Se slzami v očích paní Ascherlová dále vyprávěla, že v důsledku nespolupráce a nevstoupení do JZD byli strýcové posláni do uranových dolů a matce nebyla umožněna další studia. A jak matka, tak otec paní Ascherlové se stali dělníky.

Pamětnice v 19 letech vychodila Střední odborné učiliště společného stravování v Poděbradech s maturitou. Další kroky ji zavedly do Mléčného baru v Kolíně, kde se vedle administrativní činnosti mohla věnovat i práci ve výrobě. Krátce na to se provdala a porodila syna Petra. Manželství dlouho nevydrželo. Po rozvodu se po druhé provdala za Václava Ascherleho. Společně s druhým manželem pracovali v Motorestu Kersko, který v tehdejší době vlastnil národní podnik RaJ (Restaurace a jídelny) Lysá nad Labem. Stejný národní podnik vlastnil i Pivnici Hájenku v Kersku, v obci Hradištko v okrese Nymburk. Tam se v roce 1981 rozhodli odejít s manželem a řídit společně provoz Pivnice.

Hájenka se v té době nacházela v dezolátním stavu. Z podnikových peněz se manžel pamětnice snažil dát Hájenku dohromady, co se mu zřejmě dařilo, protože i sám Bohumil Hrabal při své návštěvě Hájenky prohlásil: „Krásný to budeš mít, vedoucí, krásný.“

Manželé Ascherlovi si pronajali v Hájence pokoj, takže zde i bydleli. Moderním prvkem se v pivnici stala i zabudovaná akvária s rybičkami, které, dle slov pamětnice, hosté měli raději než dívání se na televizi.

Paní Ascherlová v Pivnici obsluhovala hosty, ale více času strávila v kuchyni přípravou jídel. Manžel byl ve výčepu, a také obsluhoval hosty.

Častý a oblíbený host v Hájence byl i slavný spisovatel Bohumil Hrabal, který vyrůstal v nedalekém městě Nymburk, a jehož chata se nacházela v Kersku. S nástupem KSČ k moci v roce 1948 došlo i k změnám v oblasti (politické) literatury. Určeným literárním směrem se stal socialistický realismus. S ním se však mnoho autorů neztotožňovalo mj. i Bohumil Hrabal. Tak se stal režimu, jako jiní rebelující autoři, trnem v oku. Vzpomínka na Bohumila Hrabala vyčaruje paní Ascherlové úsměv na tváři. Hrabala popisuje jako člověka obyčejného, který nevyhledával pozornost okolí, který se rád bavil s obyčejnými lidmi o nejběžnějších věcech. Pokud ho chytla múza psát, hned se zvedl a mlčky odešel.

První a poslední StB návštěvu si pamětnice dobře vybavuje. Jednoho dne večer, za plného provozu v Hájence, přišli pánové v černých dlouhých kabátech za manželi Ascherlovými s dotazem, zda by nebyli ochotni poskytnout pár informací o aktivitách Bohumila Hrabala nebo s kým se stýká. Provozní beze strachu spolupráci odmítli a další návštěva StB více neproběhla.

Příjemným zpestřením všedních dní manželů Ascherlových bylo natáčení filmu Slavnosti sněženek, které proběhlo částečně v prostorech Pivnice Hájenky. „Přišel pan Menzel s Hrabalem, s videorekordérem, což byla v té době novinka, nahráli si tam všechno, a potom přišly další, asistentka režie, pomocná režie. A tu přišly zadem dvě ženy v šatech, hezky nastrojené a můj syn si myslel, že jsou to ženský z podniku a chtěl to tátovi velice “polepit“ a říká jim hned mezi dveřmi, místo pozdravu: No, táta o mě přerazil dvě podnikové vařečky.“

Pamětnice si vybavuje, že nebylo nutné vařit pro filmový štáb a herce žádné speciality. Stačila pouze obyčejná domácí jídla. Neboť paní Ascherlová byla v té době těhotná s dcerou Barborou, v kuchyni měla schopnou výpomoc.

Dle vyprávění paní Ascherlové natáčení proběhlo v klidu, bez rvaček či alkoholových opojení. Po skončení natáčení v roce 1983 s herci poseděli u přichystaného pohoštění, na které pamětnice s úsměvem vzpomíná. Velice zajímavou a legrační složkou vyprávění je i fakt, že pan Ascherl a syn Petr vystupují a hrají sami sebe ve zmíněném filmu.

Během natáčení se manželé Ascherlovi setkali a seznámili s mnoha slavnými osobnostmi, jako byli Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík, Eugen Jegorov aj.

V témže roce v září 1983 se po neúspěšném dotazování, jestli by Pivnice Hájenka nemohla přímo spadat pod vedení Ascherlových, se rodina rozhodla odjet na Šumavu, konkrétně na Lipku u města Vimperk. Zde se stali provozními v malém hotelu, který byl navštěvován i dětmi ze škol v přírodě, které pamětnice hodnotí kladně. Součástí byl i bufet pro veřejnost.

Vyprávění paní Ascherolvé, o které jsem se mohla podělit, mě skutečně ohromilo. Nenapadlo by mne, že se někdy setkám osobně s někým, kdo znal takovou osobnost, jako byl spisovatel Bohumil Hrabal. V každé části příběhu může člověk cítit radost, pozitivní náladu, ale i smutek a rozhořčení. Paní Ascherlová je důkazem toho, že i skromný nenápadný člověk, může skrývat silný a zajímavý příběh.

Galerie
Fotografie z roku 1982 p věnované Bohumilem Hrabalem paní a panu vedoucímu Hájenky - manželům Ascherlovým a hostům Hájenky
Fotografie z roku 1982 p věnované Bohumilem Hrabalem paní a panu vedoucímu Hájenky - manželům Ascherlovým a hostům Hájenky
Vnitřní strana jídelního lístku popsaná známými osobnostmi, které Hájenku navštívili
Vnitřní strana jídelního lístku popsaná známými osobnostmi, které Hájenku navštívili

Vnější strana jídelního lístku Restaurace Hajenka
Vnější strana jídelního lístku Restaurace Hajenka
Paní Hana Ascherlová v roce 1982
Paní Hana Ascherlová v roce 1982

Paní Hana Ascherlová v Pivnici Hájenka
Paní Hana Ascherlová v Pivnici Hájenka
Z levé strany Zdeněk Eliáš, Bohumil Hrabal a výčepní Václav Ascherle
Z levé strany Zdeněk Eliáš, Bohumil Hrabal a výčepní Václav Ascherle

Bohumil Hrabal a Václav Ascherle na maškarním bále
Bohumil Hrabal a Václav Ascherle na maškarním bále
 Bohumil Hrabal středem pozornosti na maškarní bále
Bohumil Hrabal středem pozornosti na maškarní bále
Kersko v okrese Nymburk
Interiér Hájenky, 1983, ze soukromé fotodokumentace Hany Ascherlové
Interiér Hájenky, 1983, ze soukromé fotodokumentace Hany Ascherlové
Pohled na Hájenku, ze soukromé fotodokumentace Hany Ascherlové
Pohled na Hájenku, ze soukromé fotodokumentace Hany Ascherlové

Hájenka, ze soukromé fotodokumentace Hany Ascherlové
Hájenka, ze soukromé fotodokumentace Hany Ascherlové