Obsluhovali jsme Hrabala

„Byl to můj miláček,“ tak označila pamětnice Hana Ascherlová Bohumila Hrabala ve svém vyprávění s názvem ,,Obsluhovali jsme Hrabala“.

Hana Ascherlová je maminkou mojí budoucí švagrové. V současné době žije sama ve Vimperku v okrese Prachatice, v Jižních Čechách. V podstatě jsem se o malém, zajímavém kousku jejího života dozvěděla, čistě náhodou, při příjemném povídání během posezení v rodinném kruhu. Příběh pamětnice, jehož stěžejní část se pohybuje mezi roky 1981 – 1983 mě natolik zaujal, že jsem se s ním, po souhlasu paní Ascherlové, rozhodla podělit.

Paní Hana Ascherlová se narodila 1. 10. 1955 v Kolíně. Dětství však strávila ve Velimi v okrese Kolín. Několik let pobývala i s rodiči u prarodičů, kde se starali o nemocnou babičku. Prarodiče vlastnili ve Velkých Chvalovicích malé hospodářství, o které bojovali s tehdejším režimem a nechtělis o vstupu do Jednotného zemědělského družstva (JZD). Se slzami v očích paní Ascherlová dále vyprávěla, že v důsledku nespolupráce a nevstoupení do JZD byli strýcové posláni do uranových dolů a matce nebyla umožněna další studia. A jak matka, tak otec paní Ascherlové se stali dělníky.

Pamětnice v 19 letech vychodila Střední odborné učiliště společného stravování v Poděbradech s maturitou. Další kroky ji zavedly do Mléčného baru v Kolíně, kde se vedle administrativní činnosti mohla věnovat i práci ve výrobě. Krátce na to se provdala a porodila syna Petra. Manželství dlouho nevydrželo. Po rozvodu se po druhé provdala za Václava Ascherleho. Společně s druhým manželem pracovali v Motorestu Kersko, který v tehdejší době vlastnil národní podnik RaJ (Restaurace a jídelny) Lysá nad Labem. Stejný národní podnik vlastnil i Pivnici Hájenku v Kersku, v obci Hradištko v okrese Nymburk. Tam se v roce 1981 rozhodli odejít s manželem a řídit společně provoz Pivnice.

Hájenka se v té době nacházela v dezolátním stavu. Z podnikových peněz se manžel pamětnice snažil dát Hájenku dohromady, co se mu zřejmě dařilo, protože i sám Bohumil Hrabal při své návštěvě Hájenky prohlásil: „Krásný to budeš mít, vedoucí, krásný.“

Manželé Ascherlovi si pronajali v Hájence pokoj, takže zde i bydleli. Moderním prvkem se v pivnici stala i zabudovaná akvária s rybičkami, které, dle slov pamětnice, hosté měli raději než dívání se na televizi.

Paní Ascherlová v Pivnici obsluhovala hosty, ale více času strávila v kuchyni přípravou jídel. Manžel byl ve výčepu, a také obsluhoval hosty.

Častý a oblíbený host v Hájence byl i slavný spisovatel Bohumil Hrabal, který vyrůstal v nedalekém městě Nymburk, a jehož chata se nacházela v Kersku. S nástupem KSČ k moci v roce 1948 došlo i k změnám v oblasti (politické) literatury. Určeným literárním směrem se stal socialistický realismus. S ním se však mnoho autorů neztotožňovalo mj. i Bohumil Hrabal. Tak se stal režimu, jako jiní rebelující autoři, trnem v oku. Vzpomínka na Bohumila Hrabala vyčaruje paní Ascherlové úsměv na tváři. Hrabala popisuje jako člověka obyčejného, který nevyhledával pozornost okolí, který se rád bavil s obyčejnými lidmi o nejběžnějších věcech. Pokud ho chytla múza psát, hned se zvedl a mlčky odešel.

První a poslední StB návštěvu si pamětnice dobře vybavuje. Jednoho dne večer, za plného provozu v Hájence, přišli pánové v černých dlouhých kabátech za manželi Ascherlovými s dotazem, zda by nebyli ochotni poskytnout pár informací o aktivitách Bohumila Hrabala nebo s kým se stýká. Provozní beze strachu spolupráci odmítli a další návštěva StB více neproběhla.

Příjemným zpestřením všedních dní manželů Ascherlových bylo natáčení filmu Slavnosti sněženek, které proběhlo částečně v prostorech Pivnice Hájenky. „Přišel pan Menzel s Hrabalem, s videorekordérem, což byla v té době novinka, nahráli si tam všechno, a potom přišly další, asistentka režie, pomocná režie. A tu přišly zadem dvě ženy v šatech, hezky nastrojené a můj syn si myslel, že jsou to ženský z podniku a chtěl to tátovi velice “polepit“ a říká jim hned mezi dveřmi, místo pozdravu: No, táta o mě přerazil dvě podnikové vařečky.“

Pamětnice si vybavuje, že nebylo nutné vařit pro filmový štáb a herce žádné speciality. Stačila pouze obyčejná domácí jídla. Neboť paní Ascherlová byla v té době těhotná s dcerou Barborou, v kuchyni měla schopnou výpomoc.

Dle vyprávění paní Ascherlové natáčení proběhlo v klidu, bez rvaček či alkoholových opojení. Po skončení natáčení v roce 1983 s herci poseděli u přichystaného pohoštění, na které pamětnice s úsměvem vzpomíná. Velice zajímavou a legrační složkou vyprávění je i fakt, že pan Ascherl a syn Petr vystupují a hrají sami sebe ve zmíněném filmu.

Během natáčení se manželé Ascherlovi setkali a seznámili s mnoha slavnými osobnostmi, jako byli Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík, Eugen Jegorov aj.

V témže roce v září 1983 se po neúspěšném dotazování, jestli by Pivnice Hájenka nemohla přímo spadat pod vedení Ascherlových, se rodina rozhodla odjet na Šumavu, konkrétně na Lipku u města Vimperk. Zde se stali provozními v malém hotelu, který byl navštěvován i dětmi ze škol v přírodě, které pamětnice hodnotí kladně. Součástí byl i bufet pro veřejnost.

Vyprávění paní Ascherolvé, o které jsem se mohla podělit, mě skutečně ohromilo. Nenapadlo by mne, že se někdy setkám osobně s někým, kdo znal takovou osobnost, jako byl spisovatel Bohumil Hrabal. V každé části příběhu může člověk cítit radost, pozitivní náladu, ale i smutek a rozhořčení. Paní Ascherlová je důkazem toho, že i skromný nenápadný člověk, může skrývat silný a zajímavý příběh.

Galerie
Fotografie z roku 1982 p věnované Bohumilem Hrabalem paní a panu vedoucímu Hájenky - manželům Ascherlovým a hostům Hájenky Vnitřní strana jídelního lístku popsaná známými osobnostmi, které Hájenku navštívili
Vnější strana jídelního lístku Restaurace Hajenka Paní Hana Ascherlová v roce 1982
Paní Hana Ascherlová v Pivnici Hájenka Z levé strany Zdeněk Eliáš, Bohumil Hrabal a výčepní Václav Ascherle
Bohumil Hrabal a Václav Ascherle na maškarním bále  Bohumil Hrabal středem pozornosti na maškarní bále
Kersko v okrese Nymburk
Interiér Hájenky, 1983, ze soukromé fotodokumentace Hany Ascherlové Pohled na Hájenku, ze soukromé fotodokumentace Hany Ascherlové
Hájenka, ze soukromé fotodokumentace Hany Ascherlové