Pátrání po pradědečkovi

Úvodem

Moje babička Hana Gruberová, se narodila jako Hana Antonínová, jejím otcem byl Adolf Sehnal a matka Marie Orálková. Příjde vám to zamotané? Mně také a právě proto jsem se pustil do  pátrání po její minulosti. Tento příběh není  ani o koncentračním táboře ani o boji proti komunismu. Vypráví o mojí babičce,  obyčejném  člověku v obyčejné době a o jejím poněkud neobyčejném otci.

Babička se narodila v roce 1945, jako nemanželské dítě. Narodila se v porodnici v Ostravě, ale  při cestě domů  se přiotrávila špatným spalováním auta na dřevoplyn. Přežila jen zázrakem. Její matka pracovala jako provozní horské chaty Švarná Hanka na Grúni, kde také obě bydlely. Babička Hanka získala  své jméno podle jména chaty.

Babiččín otec Adolf Sehnal byl bohatý hoteliér, který od roku 1935 v pronájmu provozoval  např. hotel Palace v Luhačovicích, v této době hotel zažíval období své největší slávy a mezi jeho hosty patřila řada známých osobností první republiky např. herec Jan Werich, dcera prezidenta – doktorka Alice Masaryková, nebo vynálezce a továrník František Křižík.  Sehnal později vlastni  i zmíněnou chatu Švarná Hanka, nebo vyhlášenou kavárnu Fénix v Ostravě.

Jen pro zajímavost, Adolfu Sehnalovi dělal osobního řidiče Vladislav Menšík – otec herce Vladimíra Menšíka. Sehnal  zemřel v roce 1946, když bylo babičce 8 měsíců.

Ale zpět k babičce. Když se babička narodila, bylo těsně po válce. Tu její matka neprožívala lehce. Jelikož bydlela na Grúni, blízko  hranic. Na chatě docházelo často k vojenským prohlídkám. Nejdříve  chodili na kontroly Němci, pak se v blízkosti potulovali partizáni a nakonec tudy přebíhali z Polska Benderovci, kteří utíkali před Rusy do Německa a Rakouska. Babička  byla však  malé  děvče a prožívala své normální dětská léta. Vyprávěla  mi o životě na Grůni, o tom jak chodila do školy, pomáhala na chatě nebo se učila kouřit od starších spolužáků.

 

Hana Gruberová

Babička Hanka se narodila 23.7. 1945 v Ostravě. Do svých osmi let žila s maminkou v Beskydech na Grúni, kde chodila dva roky do jednotřídní školy Petra Bezruče. Její maminka tam provozovala horskou chatu Švarná Hanka, kde spolu žily. V roce 1953 se i s maminkou přestěhovaly do Brna, kde žil zbytek rodiny. O rok později se babičce narodila sestra Eva. Babička vystudovala Střední ekonomickou školu a na umístěnku nastoupila do Strojírenského závodu. V roce 1966 přešla na ZVS kde pracovala jako administrativní pracovnice. V roce 1967 se babička vdala a narodily se jim dvě děti. Po 25 letech začala pracovat v IPB jako ekonomka, kde pracovala až do důchodového věku. S manželem žije v Brně a letos jí bude 72 let.

Galerie
Interiér Chaty dnes
Interiér Chaty dnes
Historické články o Švarné Hance
Historické články o Švarné Hance

Grúň - v dnešní podobě
Grúň - v dnešní podobě
Chata Švarná Hanka dnes
Chata Švarná Hanka dnes

Grúň v období 2. světové války.
Grúň v období 2. světové války.
Chata Švarná Hanka - dobová fotografie z roku 1929
Chata Švarná Hanka - dobová fotografie z roku 1929

Chata Švarná Hanka na Grúni
Chata Švarná Hanka na Grúni
Chata Švarná Hanka
Chata Švarná Hanka