Vězeň číslo 1877 Milan Fráňa

Milan Fráňa byl reprezentant Československa v basketbalu a v roce 1947 a s tímto mužstvem vyhrál titul vícemistra Evropy. V roce 1949 byl však zatčen StB a posléze obviněn z účasti na „spiknutí“ v případu, který je znám v dokumentech jako kauza Radoslav Krček. Tento soudní případ s 163 obviněnými byl součástí procesu Petr Křivka a byl připraven pod krycím názvem Tábor StB proti národním socialistům.

Milan Fráňa byl ovšem nadšeným sokolem Královopolského Sokola a toto prostředí hraje v celém příběhu svoji roli. Mezi jiným i tím, že se znal se smutnými hrdiny tzv. hlavního obviněného Petra Křivky. Část rodiny Křivků byla bezprostředními sousedy autora tohoto pásma. Hrdina vyprávění, Milan Fráňa známý všeobecně pod přezdívkou Lamin, byl odsouzen na 10 let ( po odvolání na 6 let), a ocitá se v Leopoldově a pak v Jáchymovských dolech. Vrací se domů až v roce 1960, po všeobecné amnestii, to však znamená, že za mřížemi strávil 11 let, nikoliv 6 let, jak zní rozsudek.

Proč tomu tak bylo se posluchač dozvídá v další zápletce. Rozhlasové pásmo je možné brát i jako doklad vývoje myšlení nezávislého pozorovatele ( ovlivněného faktem, že vězně č. 1877 dobře znal, stejně jako jeho matku) v průběhu let. Od mládí, kdy Lamina osobně potkává, přes období plného života, až po jeho skon a rozhodnutí objasnit okolnosti Laminova tragického života. Při této činnosti se dozvídá okolnosti případu v němž hrají roli i jeho bezprostřední sousedé.

Pásmo je sestaveno za splolupráce jak s přímými svědky Laminova života, tak i s příbuznými lidí, bohužel většinou již jen pozůstalými, kteří o něm slyšeli od svých blízkých. Ke studiu případu byly použity materilá StB Brno, Zemského archívu v Brně, Státního archívu v Praze a dobového tisku z Moravské zemské knihovny v Brně.

Galerie
Vězeňská fotografie Milana Fráni
Vězeňská fotografie Milana Fráni
Brno Kr. Pole

Příběh se odehrává v Brně Kr. Poli a následně v mnoha věznicích ČR a Slovenska. S touto čtvrtí je vázán hlavní činností hlavních hrdinů příběhu.

Sokolovna Brno Kr. Pole, kde Lamin strávil většinu volného času a začal hrát basketbal a házenou
Sokolovna Brno Kr. Pole, kde Lamin strávil většinu volného času a začal hrát basketbal a házenou