František Suchý
3. 10. 2021
Mikuláš Kroupa

„Soudruzi, neprasečte! Potřebujem taky nějaké živé!“ slyšel skaut při zatýkání, než ho estébáci střelili do ramene

„Ruce vzhůru, vzdejte se, jste zatčen.“ Policejní věta, kterou si typicky představujeme při policejním zatýkání. Paměť národa shromáždila více než deset tisíc příběhů z války a komunismu. Gestapáci ani estébáci podle zatýkaných takto mírná slova nepoužívali. Obvykle zněly sprosté nadávky doprovozené násilím, které v nejednom případě končilo smrtí nebo těžkým zraněním zatýkaných.

Jozef Babiak s rodinou
19. 9. 2021
Mikuláš Kroupa

Holky je nezajímaly, ve vězení muklové raději počítali matematické rovnice

V polovině 50. let se v Leopoldově na jedné cele potkali dva 19letí nedovzdělaní chlapci, Miroslav Froyda a Jozef Babiak, odsouzení za pokus o ilegální přechod hranic. Po více než deseti letech kriminálu vyšli s vědomostmi vysokoškoláků a s několika důkladně propočítanými vynálezy. Například chtěli zkonstruovat plovoucí motor pro vodní lyžaře. Vynálezy se jim na svobodě zrealizovat nepodařilo, nenašli příležitost, ale jejich velké přátelství trvá dodnes.

Miroslav Froyda, foto z roku 1954 z vyšetřovacího spisu z Archivu bezpečnostních složek
5. 9. 2021
Mikuláš Kroupa

Rozmlátil klubovny svazáků, chtěl ukrást stíhačku, stal se americkým špionem aneb Dobrodružný život agenta a vězně Froydy

Devatenáctiletý Miroslav Froyda v roce 1953 utekl na Západ během obědové pauzy na svazácké brigádě v JZD při žních u Vranova nad Dyjí. Tři týdny se na tuto chvíli připravoval. V přesnou chvíli střídání pohraničníků na věži s kamarádem vystartovali a metelili přes pole na hranici. Pomocí dřevěného žebříku od posedu zdolali ostnaté dráty s vysokým elektrickým napětím a šťastně se dostali do Rakouska.

Marie Štěrbová s dcerou Vlastou v roce 1949
30. 8. 2021
Adam Drda

Maminka se z toho ponížení nikdy nevzpamatovala. Příběh Zdeňka Klímy, Vlasty Štěrbové a Marie Štěrbové

Když byl Zdeněk Klíma kluk, bylo mu divné, že u nich v bytě nejsou skoro žádné věci, které by připomínaly rodinnou minulost. „Ptal jsem se maminky – a řekla, že její rodina o všechno přišla… Později jsem už věděl, že byla ve vězení, ale když jsem chtěl slyšet víc, většinou se brzy rozplakala,“ vzpomíná v Příbězích 20. století.

Miroslav Matějka
1. 8. 2021
Adam Drda

Proces Stříteský a spol. Příběh studentů, kteří před 70 lety nebyli na prázdninách, ale za mřížemi

V říjnu roku 1950 proběhl v Litomyšli proces známý jako Stříteský a spol. Státní soud tehdy poslal do vězení 24 osob, většinu odsouzených tvořili středoškolští studenti, devět z nich ještě nezletilých. Popudem k rozpoutání monstrprocesu byly zbytky roztrhaného portrétu Stalina v záchodě, které objevil školník litomyšlského gymnázia. V pořadu vzpomínají Miloslav Kohout, Miroslav Matějka, Alena Posltová, Karel Metyš a další aktéři procesu.

Starší pořady