13. 6. 2021
M. Kroupa

Žáci zpracovávali reportáže o sudetských Němcích, banderovcích, osvobozování americkou armádou a srpnu 1968

Měsíce se děti kvůli covidu učily distančně z domova. On-line se docházelo na kroužky i skauting. Přes dva tisíce dětí se i přes obtíže pandemické doby zapojily do vzdělávacího projektu „Příběhů našich sousedů“. Žáci během uplynulých měsíců vyzpovídali on-line 600 pamětníků, vytvořili stovky pozoruhodných rozhlasových a televizních reportáží, komiksy, ilustrované povídky o 2. světové válce a komunismu.

16. 5. 2021
M. Kroupa

Sovětský svaz nás osvobodil od nacistů, ale ne pro svobodu, vyprávějí doboví svědci Paměti národa u Koněva

Na místě, kde stával Koněv, se otevřela výstava „Nikogda ně zabuděm“ (Nikdy nezapomeneme). Vypráví čtyřicet příběhů „osvobození“ z května 1945, z 50. let, ze srpna 1968 a z června 1991, kdy sovětská armáda opustila Československo. Pamětníci na výstavě sugestivně vzpomínají nejen na tehdejší radost a vděčnost z konce 2. světové války, ale také na znásilňování, vraždění a sovětské gulagy.

Eva Pilarová
27. 12. 2020
M. Kroupa

Zpívají a vyprávějí své příběhy pro Paměť národa už skoro dvacet let

Sestřih toho nejsilnějšího z roku 2020. Zazní svědectví o vypálení obce Prlov na konci 2. světové války, připomeneme příběh dívky, která zachránila děti z Údolí smrti, v pořadu zazpívá Eva Pilarová, která popsala okolnosti svého podpisu Anticharty, uslyšíte vzpomínky zbojníka a politického vězně z 50. let Miloslava Komínka a další.

Starší pořady