Jaroslav Cibulka v roce 2016
11. 11. 2018
Mikuláš Kroupa

Vězni ukradli náklaďák a prorazili bránu tábora. Cibulka naskakoval za jízdy

Jednadvacetiletého Jaroslava Cibulku poslal v roce 1950 komunistický soud na 22 let do vězení. V příbramském uranovém lágru Bytíz využil se spoluvězni výpadku elektřiny a uprchl. Tři dny se ukrývali v lese, ani psi je nevyčenichali. Poslechněte si druhou část příběhu Jaroslava Cibulky.

Rozhodující je, co člověk udělal. Nikoliv, co si zapsal estébák, říkal bývalý politický vězeň Jiří Navrátil
8. 7. 2018

Rozhodující je, co člověk udělal. Nikoliv, co si zapsal estébák, říkal bývalý politický vězeň Jiří Navrátil

Druhá část příběhu skauta Jiřího Navrátila, který u soudu v roce 1949 dostal za pokus o státní převrat 20 let vězení. Před tím se morseovkou domluvil s ostatními zatčenými skauty, že na sebe vezme vinu. Odseděl si jedenáct let, a když čtete operativní svazky StB z roku 1949 a policejní spisy z jeho věznění, neubráníte se slzám.

Jiří Navrátil uprostřed
1. 7. 2018
Mikuláš Kroupa

Do boje musíš jít s tím, že se to povede, říkával skaut a bývalý politický vězeň Jiří Navrátil

Jiřímu Navrátilovi, dlouholetému starostovi českého Junáka a bývalému politickému vězni, nedělalo potíže ani v devadesáti letech odjet na tábor, spát ve spacáku jako ostatní, krmit se z připáleného kotlíku a vyrážet s oddílem na túry. Krátce před tím v roce 2017 v 93 letech zemřel, vyprávěl svůj dramatický příběh z války a komunismu pro Paměť národa. Poslechněte si první díl jeho vzpomínek.

Starší pořady