Miroslav Froyda, foto z roku 1954 z vyšetřovacího spisu z Archivu bezpečnostních složek
5. 9. 2021
Mikuláš Kroupa

Rozmlátil klubovny svazáků, chtěl ukrást stíhačku, stal se americkým špionem aneb Dobrodružný život agenta a vězně Froydy

Devatenáctiletý Miroslav Froyda v roce 1953 utekl na Západ během obědové pauzy na svazácké brigádě v JZD při žních u Vranova nad Dyjí. Tři týdny se na tuto chvíli připravoval. V přesnou chvíli střídání pohraničníků na věži s kamarádem vystartovali a metelili přes pole na hranici. Pomocí dřevěného žebříku od posedu zdolali ostnaté dráty s vysokým elektrickým napětím a šťastně se dostali do Rakouska.

Marie Štěrbová s dcerou Vlastou v roce 1949
30. 8. 2021
Adam Drda

Maminka se z toho ponížení nikdy nevzpamatovala. Příběh Zdeňka Klímy, Vlasty Štěrbové a Marie Štěrbové

Když byl Zdeněk Klíma kluk, bylo mu divné, že u nich v bytě nejsou skoro žádné věci, které by připomínaly rodinnou minulost. „Ptal jsem se maminky – a řekla, že její rodina o všechno přišla… Později jsem už věděl, že byla ve vězení, ale když jsem chtěl slyšet víc, většinou se brzy rozplakala,“ vzpomíná v Příbězích 20. století.

Walter Sitte
22. 8. 2021
Mikuláš Kroupa

Příběh sudetského Němce z antifašistické rodiny, který chtěl založit Svaz přátel, ale stal se z něho agent StB

Během léta 1945 řádili v českém pohraničí vojáci, partyzáni a revoluční gardy. Vyháněli Němce, vraždili, znásilňovali a kradli. Sudetští Němci, kteří to tenkrát jako děti zažili, vypráví, že se Češi chovali vůči starým, ženám a dětem často hůř než vojáci Rudé armády. Poslechněte si vzpomínky Waltera Sitteho, kterému bylo tehdy 10 let. Narodil se v roce 1935 v Hrádku nad Nisou kousek od německých hranic.

Zásah 21. srpna 1969, foto Jiří Všetečka
15. 8. 2021
Adam Drda

Kriminál za protesty proti okupaci. Vzpomínky na srpen 1968 a 1969

Příběh Miroslava Jeníka dobře ukazuje pohromu, která v letech 1968-1970 postihla českou společnost a v podstatě pak trvala až do listopadu 1989. V pořadu vzpomínají na brutální potlačení demonstrací 21. srpna 1969 také Miloš Vavrečka, Vladimír Špidla, Jana Drašnarová a lékařka Jana Kulhánková, která ošetřovala poraněné demonstranty.

Josef Holec
8. 8. 2021
Mikuláš Kroupa

Sloužili v Rudé armádě. Popisují chaos, dezerce a šlendrián

Jaroslav Dlouhý a Josef Holec byli donuceni narukovat do Rudé armády. Popisují chaos, dezerce, zbabělost Rudoarmějců během ústupových bojů na východní frontě v roce 1941. Oba padli do německého zajetí. Nikoliv v boji. Dlouhý zaspal a ztratil se jednotce. Holec nestačil ostatním Rudoarmějcům, kteří utíkali před německými tanky. Táhnul na zádech zraněného kamaráda.

Starší pořady