27. 6. 2021
Mikuláš Kroupa

Erika ze sudetoněmecké a Zuzana z židovské rodiny vzpomínají na tatínky

Erika Brinkmannová pochází se sudetoněmecké, Zuzana Peterová ze židovské rodiny. Jejich tatínci za dramatických okolností přežili válku, po ní je ale vysněná svoboda nečekala. Ten Eričin bojoval na frontě jako voják wehrmachtu, Zuzanin byl nuceně nasazený. Po válce jeden putoval do jáchymovských lágrů jako německý zajatec, druhého v polovině 50. let odsoudili ve vykonstruovaném procesu jako údajného špiona. Na motivy těchto příběhů vznikly dvě dramatizované rozhlasové hry.

20. 6. 2021
Adam Drda, Vít Lucuk

Ledochovka. Příběh židovské dívky Heleny Esterkesové, rozené Rivcové

Vesnice Ledochovka ležela na Volyni, v ostrožském okrese. Jméno dostala podle šlechtického rodu Ledóchowských, před válkou v ní žilo 51 českých rodin, 15 polských, čtyři ukrajinské a jedna židovská. Oblast tehdy patřila Polsku. Hlavou jediné židovské rodiny byl Ajzyk Rivec. Když pracoval u hraběte Augusta Ledóchowského jako šafář, vzal si za ženu osmnáctiletou Soňu Chyšovou. Hrabě mu tehdy z náklonnosti přenechal pět hektarů půdy – levně, na splátky.

13. 6. 2021
M. Kroupa

Žáci zpracovávali reportáže o sudetských Němcích, banderovcích, osvobozování americkou armádou a srpnu 1968

Měsíce se děti kvůli covidu učily distančně z domova. On-line se docházelo na kroužky i skauting. Přes dva tisíce dětí se i přes obtíže pandemické doby zapojily do vzdělávacího projektu „Příběhů našich sousedů“. Žáci během uplynulých měsíců vyzpovídali on-line 600 pamětníků, vytvořili stovky pozoruhodných rozhlasových a televizních reportáží, komiksy, ilustrované povídky o 2. světové válce a komunismu.

6. 6. 2021
A. Drda

Komunistický antisemitismus a dcery „židovského buržoazního nacionalisty“. Příběh Heleny Koskové a Evy Vaňkové (rozených Fischlových)

Jednoho srpnového dne roku 1965 se na vlnách Jaderského moře houpal nafukovací člun a v něm pět lidí: pětašedesátiletá Marie Fischlová, její dcera Helena Kosková s manželem Ivem a jejich čtyřletá holčička Eva. Všichni přicestovali z Československa do tehdejší Jugoslávie a pokoušeli se o útěk do Itálie.

30. 5. 2021
L. Oujeský , M. Kroupa

Za pomoc partyzánům jí gestapo zavraždilo rodinu. I dnes se potýká se zkouškami, syn jí zemřel na covid

Paní Marie se neusmívá. Na žádné fotografii. Je to dáma nesmírně zkoušená. Na kraji Boskovic stojí domek, bývalá hájovna. Žije v něm jednadevadesátiletá Marie Henzlová, rozená Švecová, která se za 2. světové války zachovala neobyčejně statečně. Gestapo se jí pomstilo. Zavraždilo takřka celou její početnou rodinu. Marii bylo tenkrát čtrnáct let.

Starší pořady