Jarmila Weinbergerová
28. 6. 2020
Mikuláš Kroupa

V Terezíně zachraňovala nemocné, v Osvětimi se starala o děti. Příběh dvacetileté dívky, která přežila čtyři koncentráky

Sedmadevadesátiletá Jarmila Weinbergerová prožila nejšťastnější den svého života v neděli 15. dubna 1945. Ten den ležela vyzáblá na kost s horečkou a průjmem na dřevěné lágrové palandě v Bergen-Belsenu a nad ní se skláněli britští vojáci. Vzali ji do náruče a odnesli do nemocnice.

Patlevičová Milka
24. 5. 2020
Mikuláš Kroupa, Markéta Bernatt-Reszczyńská, Jan Kvapil

Nevěděli, kdo je v dětství zachránil, mysleli, že vláda. Až nyní se díky Paměti národa dozvěděli o studentkách Květě a Věře

Studentky učitelství Květa Axmanová a Věra Kristová zorganizovaly v létě 1946 záchranu 45 dětí z Údolí smrti. Paměti národa se podařilo vypátrat pět z nich. Domnívaly se, že se jednalo o oficiální akci organizovanou vládou.

Axmanová Květa
17. 5. 2020
Mikuláš Kroupa , Jan Kvapil

Byla jako anděl. Osmnáctiletá studentka zachránila po válce 45 dětí z východoslovenského Údolí smrti

Po 2. světové válce se tisíce Čechoslováků ocitly v zoufalé situaci. Během bombardování tito lidé ztratili domovy, trpěli hlady a nemocemi. Nejhorší situace panovala na severovýchodním Slovensku, kde na podzim roku 1944 probíhaly tvrdé boje karpatsko-dukelské operace.

Hana Truncová, foto Lukáš Žentel
19. 4. 2020
Mikuláš Kroupa, Barbora Šťastná

Byli jsme generací velkého loučení, říká žena, kterou komunisté zatkli společně se snoubencem krátce před svatbou

Na začátku léta 1951 zatkla Hanu Johnovou a jejího snoubence Otakara Čeňka Trunce Státní bezpečnost. Místo svatby putovali do vězení za údajnou velezradu a špionáž. Milenci vydávali a roznášeli letáky vyzývající k občanské odvaze a pomáhali lidem přes hranice.

Wladyslaw Frasyniuk
29. 9. 2019
Mikuláš Kroupa, Markéta Bernatt-Reszczyńská

Jediné, co můžeš ve vězení, je zachovat se slušně, říká bývalý polský disident

Jako první padl v Evropě komunistický režim v červnu 1989 v Polsku, následovalo Maďarsko a východní Německo. V tomto pořadu zazní příběhy odpůrců tamních režimů — polského disidenta Wladyslawa Frasyniuka, maďarského důstojníka László Regéczy-Nagyho a německého fyzika Dietricha Kocha.

Starší pořady