Mina Norlin v roce 2019
23. 2. 2020
Adam Drda, Martin Netočný

Když tátu zastřelili, nevěřila jsem tomu. Příběh Miny Norlin, rozené Ghassemlou

Abdul Rahman Ghassemlou se v roce 1989 účastnil ve Vídni diplomatických jednání jako zástupce Kurdů s íránskými zmocněnci. Když byl při jednání zastřelen, jeho česká žena Helena zažalovala rakouský stát. Příběhy 20. století přinesly vzpomínky dcery Miny Norlin, rozené Ghassemlou.

František Kolečkář
7. 7. 2019
Adam Drda

Když je člověk v nebezpečí, dostane hroznú silu a utěká jak čert. Příběh Františka Kolečkáře

Jednoho podzimního dne roku 1969 nasedli sedmatřicetiletý František Kolečkář, jeho žena a tři děti do wartburgu a odjeli do emigrace: nejdřív do Rakouska a potom do USA. František pracoval v továrně Let Kunovice a po sovětské okupaci usoudil, že má poslední možnost zařídit sobě i své rodině svobodný život. Měl už za sebou jeden neúspěšný pokus o emigraci, ruské i československé vězení, službu v PTP, v ČSSR žil jako „občan druhé kategorie“.

rodina Kaprálova
7. 4. 2019
Mikuláš Kroupa

Továrník dal peníze českému odboji a zatklo ho gestapo

Deset kilometrů od Brna se rozprostírá údolí Říčky. U potoka stojí starý mlýn, vila a kamenný bazén. Místo využívají převážně skauti, kteří vilu zrekonstruovali. Darovaly jim ji dcery Aleše Kaprála, který za války podporoval odboj a po válce emigroval před komunisty. Skauti dramatický příběh rodiny továrníka Aleše Kaprála zdokumentovali.

Starší pořady