4. 4. 2021
Adam Drda

Estébáci začali vyhrožovat, že mi vezmou syna. Nakonec jsem ho unesla. Příběh socioložky, zdravotní sestry a novinářky Hany Palcové – 1. část

Těsně před Vánocemi roku 1979 seděla Hana Palcová s devítiletým synem Lukášem ve vlaku do Vídně. Odjížděli do exilu, ale to Lukáš nevěděl. Matka ho přes železnou oponu pašovala s padělaným dokumentem, který její kamarád opatřil razítkem, vyřezaným z brambory.

Mina Norlin v roce 2019
23. 2. 2020
Adam Drda, Martin Netočný

Když tátu zastřelili, nevěřila jsem tomu. Příběh Miny Norlin, rozené Ghassemlou

Abdul Rahman Ghassemlou se v roce 1989 účastnil ve Vídni diplomatických jednání jako zástupce Kurdů s íránskými zmocněnci. Když byl při jednání zastřelen, jeho česká žena Helena zažalovala rakouský stát. Příběhy 20. století přinesly vzpomínky dcery Miny Norlin, rozené Ghassemlou.

František Kolečkář
7. 7. 2019
Adam Drda

Když je člověk v nebezpečí, dostane hroznú silu a utěká jak čert. Příběh Františka Kolečkáře

Jednoho podzimního dne roku 1969 nasedli sedmatřicetiletý František Kolečkář, jeho žena a tři děti do wartburgu a odjeli do emigrace: nejdřív do Rakouska a potom do USA. František pracoval v továrně Let Kunovice a po sovětské okupaci usoudil, že má poslední možnost zařídit sobě i své rodině svobodný život. Měl už za sebou jeden neúspěšný pokus o emigraci, ruské i československé vězení, službu v PTP, v ČSSR žil jako „občan druhé kategorie“.

Starší pořady