- 30. 9. 2018
- Adam Drda
-
Na podzim 1944 odjížděly z ghetta Terezín poslední transporty na východ, údajně „k pracovnímu nasazení“, ve skutečnosti však do vyhlazovacího tábora Auschwitz. Od 28. září do 28. října bylo deportováno více než 18 tisíc lidí, z nichž přežilo pouze 1574 osob. Mezi deportovanými a přeživšími byla i Hana Lustigová-Hnátová s příbuznými. Výročí transportů a především Haniným vzpomínkám jsou věnovány tyto Příběhy.
- 29. 7. 2018
- Mikuláš Kroupa
-
Alexander Feuerstein zázrakem přežil za 2. světové války pracovní tábory. Z celé rodiny zůstal sám. Nacisté zavraždili v koncentrácích jeho rodiče a šest sourozenců včetně jejich rodin. Poslechněte si jeho příběh.
- 3. 6. 2018
- Adam Drda
-
V listopadu 1938 musela okleštěná Československá republika předat Maďarskému království i značnou část oblastí jižního a východního Slovenska a také jihozápadní část Podkarpatské Rusi. Desítky tisíc někdejších čs. občanů později skončilo v ghettech a v pracovních či vyhlazovacích táborech. Patřili k nim i členové rodin Tomáše Radila a Kláry Gerendášové.
- 20. 5. 2018
- Adam Drda
-
Příbězích 20. století jsme se židovským osudům věnovali mnohokrát, tentokrát chceme připomenout historii dvou dívek z tzv. smíšených manželství. Evu ukrývala za nacismu rodina v Olomouci a dnes žije v Izraeli; Věra zůstala sama v Praze jako desetiletá, když její matka musela nastoupit do transportu a dceru odmítla odvézt do terezínského ghetta.
- 25. 3. 2018
- Adam Drda
-
Na konci srpna 1945 stála na leningradském nádraží patnáctiletá dívka. Jmenovala se Eva Landová, narodila se v Praze a jako jediná z rodiny přežila holocaust.
Starší pořady