Rozhodující je, co člověk udělal. Nikoliv, co si zapsal estébák, říkal bývalý politický vězeň Jiří Navrátil
8. 7. 2018

Rozhodující je, co člověk udělal. Nikoliv, co si zapsal estébák, říkal bývalý politický vězeň Jiří Navrátil

Druhá část příběhu skauta Jiřího Navrátila, který u soudu v roce 1949 dostal za pokus o státní převrat 20 let vězení. Před tím se morseovkou domluvil s ostatními zatčenými skauty, že na sebe vezme vinu. Odseděl si jedenáct let, a když čtete operativní svazky StB z roku 1949 a policejní spisy z jeho věznění, neubráníte se slzám.

Jiří Navrátil uprostřed
1. 7. 2018
Mikuláš Kroupa

Do boje musíš jít s tím, že se to povede, říkával skaut a bývalý politický vězeň Jiří Navrátil

Jiřímu Navrátilovi, dlouholetému starostovi českého Junáka a bývalému politickému vězni, nedělalo potíže ani v devadesáti letech odjet na tábor, spát ve spacáku jako ostatní, krmit se z připáleného kotlíku a vyrážet s oddílem na túry. Krátce před tím v roce 2017 v 93 letech zemřel, vyprávěl svůj dramatický příběh z války a komunismu pro Paměť národa. Poslechněte si první díl jeho vzpomínek.

Viktor Parkán
17. 6. 2018
Adam Drda

Jeden den nás vyhnali, druhý den zbourali dům. Příběh Viktora Parkána

Velký dům ve vesnici Řepčice nedaleko Litoměřic koupili Parkánovi napůl s přáteli, manželi Kubíčkovými, bydlel s nimi také písničkář Charlie Soukup se ženou, každý víkend se na místo sjížděli lidé z opozice a vůbec přátelé nezávislého smýšlení. Státní bezpečnost se proto rozhodla, že hnízdo „nepřátelských živlů“ zlikviduje.

Josef Wolf
10. 6. 2018
Mikuláš Kroupa

Snažím se ze všech sil. Tak mi do toho nekecejte, vzkázal cyklista Wolf komunistům a utekl na Západ

Cyklista Josef Wolf z Brna býval kdysi sportovní hvězdou, legendou, miláčkem davů. Úspěšně závodil na dráze i na silnici. Měl peníze, dům, auto, ženu a dítě. Když ale poznal svobodný svět na Západě, rozhodl se v roce 1966 emigrovat. Poslechněte si jeho vzpomínky na dramatický útěk do Švédska.

Osvětimské album
3. 6. 2018
Adam Drda

Sníh, bílý sníh, a rudá krev. Příběh Tomáše Radila a Kláry Gerendášové

V listopadu 1938 musela okleštěná Československá republika předat Maďarskému království i značnou část oblastí jižního a východního Slovenska a také jihozápadní část Podkarpatské Rusi. Desítky tisíc někdejších čs. občanů později skončilo v ghettech a v pracovních či vyhlazovacích táborech. Patřili k nim i členové rodin Tomáše Radila a Kláry Gerendášové.

Starší pořady