Mirolsav Jeník
21. 8. 2022
Mikuláš Kroupa

Během invaze hrdinsky zachránil život popálené dívce, krátce poté putoval za mříže

Bratři Jeníkovi jeli 21. srpna 1968 autem do Tanvaldu. Chtěli protestovat proti sovětské invazi. Cestou projížděli Desnou, kde uviděli havárii sovětské cisterny plné benzínu, sovětský vůz explodoval. Bratři s nasazením života zachránili z plamenů mladou popálenou dívku. Dvaadvacetiletý Miroslav Jeník si při tom trvale poškodil zrak. Za dva roky ho soud poslal do vězení na deset měsíců. Příliš hlasitě nadával na komunisty.

Káďa Zelený
7. 8. 2022
Mikuláš Kroupa

Když leží kousek chleba na stole, není hlad, říkával skaut a někdejší mukl Káďa Zelený

Maminka měla vážné obavy o synka Zdeňka, znepokojovala ji jeho plachost. A protože se znala s paní Svojsíkovou, manželkou zakladatele českého skautingu, přihlásila ho do junáckého oddílu. Zdeněk Zelený skautskou přezdívkou Káďa naplnil svůj život neuvěřitelným dobrodružstvím. Za války vstoupil do Obrany národa a za komunismu šel za údajnou velezradu sedět na deset let jako politický vězeň.

Roman Cajthaml
17. 7. 2022
Mikuláš Kroupa

Néé!!! Tak už dost! Zvolal pankáč Cajthaml, který dezertoval z vojny, raději šel do vězení

Na začátku 80. let minulého století se soudruzi v Československu připravovali na třetí světovou válku. Podle komunistických představ měla začít útokem západoněmeckého Bundeswehru na Československo. Proto se plánoval i z ČSSR jaderný útok na Německo. Devatenáctiletý Roman Cajthaml, než aby se na tom podílel, šel raději do vězení.

10. 7. 2022
Mikuláš Kroupa

Opil se, bloudil a pak usnul v trávě. Probudila ho pohraniční stráž – a málem ho umlátila

Židovský mladík Alexander Feuerstein zůstal po 2. světové válce sám. Nacisté zavraždili jeho rodiče, šest jeho sourozenců a celé jejich rodiny. Aby zapomněl, všechno v rodné vesnici na východním Slovensku, v Koromli, prodal – statek i obchůdek. Chtěl odejít do rodící se nové země – Izraele. Putoval však do komunistického kriminálu.

Miluška Havlůjová
26. 6. 2022
Mikuláš Kroupa

Ve vyšetřovně StB cítila, že vedle ní stojí Bůh. Příběh nedávno zesnulé politické vězeňkyně Milušky Havlůjové zdokumentovali studenti Gymnázia Paměti národa

Přes deset tisíc žáků a studentů se každý rok zapojuje do projektu Příběhy našich sousedů. Letos se poprvé účastnili i studenti prvního ročníku Gymnázia Paměti národa. Originálně zpracovali dramatický příběh bývalé politické vězeňkyně Milušky Havlůjové. Stali se pravděpodobně posledními dokumentaristy, kteří s ní natáčeli.

Starší pořady