Přeučilovi
7. 6. 2020
Adam Drda

Všude bachaři, patnáct minut času, a já měl tátovi říct, že máma umřela. Příběhy rodiny Františka Přeučila

V procesu s Miladou Horákovou a spol. bylo třináct obžalovaných – patřil k nim i novinář, nakladatel a politik František Přeučil, odsouzený na doživotí, jehož rodině je věnován tento pořad. Narodil se roku 1907, za nacistické okupace se účastnil odboje, po válce byl poslancem Národního shromáždění za národně socialistickou stranu a majitelem nakladatelství Pamir.

Jiří Hejda před soudem
31. 5. 2020
Adam Drda

Tátovi navrhli trest smrti. Když dostal doživotí, plakali jsme radostí. Příběh Jitky Matouškové

Pečlivě zinscenovaný proces s Miladou Horákovou a dalšími dvanácti „velezrádci“ trval od 31. května do 8. června 1950, kdy padly čtyři rozsudky smrti a řada dlouhých trestů. Poslechněte si vzpomínky dcer dvou mužů odsouzených na doživotí: Evy Jourové, jejíž otec Josef Nestával byl právník a úředník pražského magistrátu, a Jitky Matouškové, dcery národohospodáře Jiřího Hejdy.

Patlevičová Milka
24. 5. 2020
Mikuláš Kroupa, Markéta Bernatt-Reszczyńská, Jan Kvapil

Nevěděli, kdo je v dětství zachránil, mysleli, že vláda. Až nyní se díky Paměti národa dozvěděli o studentkách Květě a Věře

Studentky učitelství Květa Axmanová a Věra Kristová zorganizovaly v létě 1946 záchranu 45 dětí z Údolí smrti. Paměti národa se podařilo vypátrat pět z nich. Domnívaly se, že se jednalo o oficiální akci organizovanou vládou.

Axmanová Květa
17. 5. 2020
Mikuláš Kroupa , Jan Kvapil

Byla jako anděl. Osmnáctiletá studentka zachránila po válce 45 dětí z východoslovenského Údolí smrti

Po 2. světové válce se tisíce Čechoslováků ocitly v zoufalé situaci. Během bombardování tito lidé ztratili domovy, trpěli hlady a nemocemi. Nejhorší situace panovala na severovýchodním Slovensku, kde na podzim roku 1944 probíhaly tvrdé boje karpatsko-dukelské operace.

Starší pořady