Festival Paměti národa
17. 10. 2021
Mikuláš Kroupa

Česko má třetí největší oral history sbírku na světě – Paměť národa. Unikátní archiv slaví 20 let své existence

Před 20 lety na podzim 2001 začala skupina novinářů a historiků natáčet vzpomínky válečných veteránů z 2. světové války. Po pěti letech svůj zájem rozšířili na další skupiny pamětníků 20. století. Dnes je jejich sbírka „Paměť národa“ třetí největší na světě. Před nimi se nachází jen úctyhodné projekty SHOA režiséra Stevena Spielberga a sbírka washingtonského United States Holocaust Memorial Museum.

13. 6. 2021
M. Kroupa

Žáci zpracovávali reportáže o sudetských Němcích, banderovcích, osvobozování americkou armádou a srpnu 1968

Měsíce se děti kvůli covidu učily distančně z domova. On-line se docházelo na kroužky i skauting. Přes dva tisíce dětí se i přes obtíže pandemické doby zapojily do vzdělávacího projektu „Příběhů našich sousedů“. Žáci během uplynulých měsíců vyzpovídali on-line 600 pamětníků, vytvořili stovky pozoruhodných rozhlasových a televizních reportáží, komiksy, ilustrované povídky o 2. světové válce a komunismu.

16. 5. 2021
M. Kroupa

Sovětský svaz nás osvobodil od nacistů, ale ne pro svobodu, vyprávějí doboví svědci Paměti národa u Koněva

Na místě, kde stával Koněv, se otevřela výstava „Nikogda ně zabuděm“ (Nikdy nezapomeneme). Vypráví čtyřicet příběhů „osvobození“ z května 1945, z 50. let, ze srpna 1968 a z června 1991, kdy sovětská armáda opustila Československo. Pamětníci na výstavě sugestivně vzpomínají nejen na tehdejší radost a vděčnost z konce 2. světové války, ale také na znásilňování, vraždění a sovětské gulagy.

Eva Pilarová
27. 12. 2020
M. Kroupa

Zpívají a vyprávějí své příběhy pro Paměť národa už skoro dvacet let

Sestřih toho nejsilnějšího z roku 2020. Zazní svědectví o vypálení obce Prlov na konci 2. světové války, připomeneme příběh dívky, která zachránila děti z Údolí smrti, v pořadu zazpívá Eva Pilarová, která popsala okolnosti svého podpisu Anticharty, uslyšíte vzpomínky zbojníka a politického vězně z 50. let Miloslava Komínka a další.

Starší pořady