- 17. 10. 2021
- Mikuláš Kroupa
-
Před 20 lety na podzim 2001 začala skupina novinářů a historiků natáčet vzpomínky válečných veteránů z 2. světové války. Po pěti letech svůj zájem rozšířili na další skupiny pamětníků 20. století. Dnes je jejich sbírka „Paměť národa“ třetí největší na světě. Před nimi se nachází jen úctyhodné projekty SHOA režiséra Stevena Spielberga a sbírka washingtonského United States Holocaust Memorial Museum.
- 13. 6. 2021
- M. Kroupa
-
Měsíce se děti kvůli covidu učily distančně z domova. On-line se docházelo na kroužky i skauting. Přes dva tisíce dětí se i přes obtíže pandemické doby zapojily do vzdělávacího projektu „Příběhů našich sousedů“. Žáci během uplynulých měsíců vyzpovídali on-line 600 pamětníků, vytvořili stovky pozoruhodných rozhlasových a televizních reportáží, komiksy, ilustrované povídky o 2. světové válce a komunismu.
- 16. 5. 2021
- M. Kroupa
-
Na místě, kde stával Koněv, se otevřela výstava „Nikogda ně zabuděm“ (Nikdy nezapomeneme). Vypráví čtyřicet příběhů „osvobození“ z května 1945, z 50. let, ze srpna 1968 a z června 1991, kdy sovětská armáda opustila Československo. Pamětníci na výstavě sugestivně vzpomínají nejen na tehdejší radost a vděčnost z konce 2. světové války, ale také na znásilňování, vraždění a sovětské gulagy.
- 27. 12. 2020
- M. Kroupa
-
Sestřih toho nejsilnějšího z roku 2020. Zazní svědectví o vypálení obce Prlov na konci 2. světové války, připomeneme příběh dívky, která zachránila děti z Údolí smrti, v pořadu zazpívá Eva Pilarová, která popsala okolnosti svého podpisu Anticharty, uslyšíte vzpomínky zbojníka a politického vězně z 50. let Miloslava Komínka a další.
- 8. 11. 2020
- Adam Drda
-
Jsme „v boji s virem“, musíme se proti nepříteli „sjednotit“ a „vyhrát válku“. Je používání válečného slovníku v době pandemie relevantní? V Příbězích 20. století uslyšíte lékaře, kteří zažili nasazení „v první linii“.
Starší pořady