27. 8. 2021
J. Dobrovský, J. Šídlo

Proč se vždycky spálíme o nová kamna?

Unie Svobody, Strana zelených, Věci veřejné, hnutí ANO 2011… český volič často hledá novou a dokonalejší politickou stranu. A ono to nefunguje a nefunguje… Jakým vývojem jsme v tomto směru od 90. let prošli a proč česká politika dnes často vypadá jako komedie na stojáka? Poslechněte si devátý díl podcastu Paměti národa Dobrovský & Šídlo, tentokrát na téma politické naděje a politická zklamání.

13. 8. 2021
J. Dobrovský, J. Šídlo

Dobrovský a Šídlo v Uherském Hradišti aneb Dvacet let Paměti národa

Autoři Podcastu Paměti národa se tentokrát sešli před publikem Letní filmové školy a pozvali na pódium vzácného hosta a oslavence. Je jím ředitel Post Bellum a spoluzakladatel Paměti národa Mikuláš Kroupa. Proč Post Bellum s přáteli před dvaceti lety založil? Jak se dostal k obrovské databázi československých válečných veteránů? Co ho fascinovalo na výpovědích pamětníků? A proč jsou vyprávěné příběhy zdánlivě obyčejných lidí tou nejlepší vakcínou proti ztrátě paměti? Poslechněte si nejnovější podcast Dobrovský a Šídlo, tentokrát z Uherského Hradiště!

23. 7. 2021
J. Dobrovský, J. Šídlo

Česká média a digitální revoluce

Proč přestal Jan Dobrovský číst každý den noviny? Co se stalo, když Mladá Fronta Dnes v roce 2009 přišla o třetinu inzerce? Jak ovlivnil nástup sociálních sítí českou žurnalistiku? Proč se dnes novináři a politici navzájem nerespektují? A proč Robert Čásenský nepředal Jindřichu Šídlovi vyčištěné auto? Druhý díl podcastu o historii a současnosti českých médií očima Jindřicha Šídla, Jana Dobrovského a šéfredaktora časopisu Reportér Roberta Čásenského.

12. 7. 2021
J. Dobrovský, J. Šídlo

Česká média a konec starých časů

Ráno do trafiky a koupit si svůj oblíbený deník, pak ho v tramvaji pročíst, v kostce se seznámit s tím, co se včera stalo (nezapomenout na sport – poslední strana!) a pak mít pokoj až do večerních televizních zpráv, kde nás čekalo shrnutí celého dne. Tak vypadal poklidný život Čechů jako mediálních konzumentů před třiceti lety, a v podstatě se po celá devadesátá léta nezměnil.

25. 6. 2021
J. Dobrovský, J. Šídlo

Jak se na podzim bude sestavovat vláda aneb poslední tanec Miloše Zemana

Proč jsou u nás populární úřednické vlády? Jak se při jmenování vlád v době svého mandátu chovali Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman? A co můžeme od současného prezidenta očekávat po volbách, ať už dopadnou jakkoliv? S Janem Dobrovským, Jindřichem Šídlem a speciálním hostem — bývalým premiérem Janem Fischerem v dalším vydání podcastu Dobrovský & Šídlo.

Starší pořady