Přeučilovi
7. 6. 2020
Adam Drda

Všude bachaři, patnáct minut času, a já měl tátovi říct, že máma umřela. Příběhy rodiny Františka Přeučila

V procesu s Miladou Horákovou a spol. bylo třináct obžalovaných – patřil k nim i novinář, nakladatel a politik František Přeučil, odsouzený na doživotí, jehož rodině je věnován tento pořad. Narodil se roku 1907, za nacistické okupace se účastnil odboje, po válce byl poslancem Národního shromáždění za národně socialistickou stranu a majitelem nakladatelství Pamir.

Hana Truncová, foto Lukáš Žentel
19. 4. 2020
Mikuláš Kroupa, Barbora Šťastná

Byli jsme generací velkého loučení, říká žena, kterou komunisté zatkli společně se snoubencem krátce před svatbou

Na začátku léta 1951 zatkla Hanu Johnovou a jejího snoubence Otakara Čeňka Trunce Státní bezpečnost. Místo svatby putovali do vězení za údajnou velezradu a špionáž. Milenci vydávali a roznášeli letáky vyzývající k občanské odvaze a pomáhali lidem přes hranice.

Josef Römer
27. 10. 2019
Adam Drda, Vít Lucuk

Třináct let bez svobody. Za nic. Příběh údajného vyzvědače Josefa Römera

Když se 17. listopadu 1989 začal hroutit tuzemský komunistický režim, byl Josef Römer ve vězení ve Valdicích. Dostal se tam, aniž by cokoli provedl, věznili ho téměř 13 let. Jeho případ patří k nejotřesnějším příkladům politické perzekuce v normalizačním Československu – je výmluvnou zprávou o povaze tehdejšího státního zřízení.

Wladyslaw Frasyniuk
29. 9. 2019
Mikuláš Kroupa, Markéta Bernatt-Reszczyńská

Jediné, co můžeš ve vězení, je zachovat se slušně, říká bývalý polský disident

Jako první padl v Evropě komunistický režim v červnu 1989 v Polsku, následovalo Maďarsko a východní Německo. V tomto pořadu zazní příběhy odpůrců tamních režimů — polského disidenta Wladyslawa Frasyniuka, maďarského důstojníka László Regéczy-Nagyho a německého fyzika Dietricha Kocha.

Starší pořady