15. 1. 2023
Adam Drda

Co mi Gustáv dal – a vzal… Příběh architekta Jana Hájka

Po Vánocích (27. prosince 2022) zemřel v Praze po těžké nemoci ve věku pouhých 58 let architekt, příležitostný publicista a člen redakční rady časopisu Babylon Jan Hájek. Vystudoval v Norsku, kam se po značném úsilí a mezinárodním politickém vyjednávání vystěhoval z Československa v polovině 80. let, neboť se jako dítě a později mladý muž stal obětí normalizačního komunistického aparátu.

8. 1. 2023
Mikuláš Kroupa

Radujme se z každého dne, říká ukrajinská archeoložka. Děti s ní natáčely Příběhy našich sousedů

Skoro čtyři tisíce žáků a studentů, 700 učitelů ze 700 základních a středních škol z celé republiky se v roce 2022 zapojilo do projektu Příběhy našich sousedů. Žáci měli za úkol během několika měsíců zdokumentovat jeden konkrétní lidský osud a zpracovat ho do reportáže. Pamětníci dětem vyprávěli o druhé světové válce, kolektivizaci, o válkách v Jugoslávii a na Ukrajině.

1. 1. 2023
Adam Drda

Třicáté výročí Československa. Příběh mnohonárodnostního demokratického státu, který se změnil v sovětskou kolonii a nakonec zmizel z mapy

Před třiceti lety (k 31. prosinci 1992) zaniklo Československo. Píše se obvykle, že existovalo 74 let, což je ovšem poněkud nepřesná informace. Pravda je, že v letech 1918–1992 tu bylo několik státních útvarů, jimž se říkalo Československo, ale zásadně se od sebe lišily, zeměpisně, složením obyvatelstva i politickým systémem.

25. 12. 2022
Mikuláš Kroupa

Všichni se chceme mít dobře. Myslete na druhé a udržujte mír, vzkazují pamětníci

Na závěr vzpomínkových rozhovorů, kterých Paměť národa za jednadvacet let shromáždila kolem patnácti tisíc, se redaktoři pamětníků ptají, co by vzkázali budoucím generacím. Nejčastěji zaznívají „prostopravdy“, abychom si vážili míru, chovali se čestně, vzájemně se měli rádi a nemysleli jen na peníze.

18. 12. 2022
Adam Drda

O Letech u Písku jsem se dozvěděl, až když mi bylo padesát. Příběh romského aktivisty Čeňka Růžičky

Letos v červenci začala demolice vepřína, který stál na místě tzv. cikánského tábora v Letech u Písku. Koncentrák v Letech spravovaly za německé okupace české protektorátní úřady a o jeho provoz se staralo protektorátní četnictvo (dlouho pod vedením sadistického velitele Josefa Janovského).

Starší pořady