U Mouřenína
16. 9. 2018
Adam Drda

Po únoru 1948 odvezli tátu z obchodu. Dva roky jsme o něm nevěděli

Děj začíná v domě U Mouřenína na rohu pražských ulic Mostecká a Lázeňská u Karlova mostu. Děd Josefa P. Skály si tam v roce 1906 otevřel prosperující koloniál. Když zemřel, musel ho zastoupit syn (narozen 1913), který z koloniálu vybudoval velkoobchod s kávou. Za okupace (15. srpna 1941) přišel v rodině velkoobchodníkově na svět pozdější profesor Josef P. Skála, jemuž je věnován tento díl Příběhů.

21. srpen 1968, foto Jiří Všetečka
19. 8. 2018
Adam Drda

Nejdřív „Encephalitis lethargica“, pak chvilkové usebrání – a okupace. Příběhy lidí, jimž sovětská okupace změnila životy

V tomto díle se nesnažíme rekonstruovat události dramatické noci z 20. na 21. srpna 1968, kdy do země vtrhly armády tehdejší Varšavské smlouvy. Chceme připomenout, jak lidé, s nimiž jsme natáčeli obsáhlá interview pro Paměť národa, tehdejší dění reflektují. V pořadu vzpomínají Josef P. Skála, Jiřina Čechová, Bohumil Doležal, Karel Boček, Krišanda Ondřej.

Klement Gottwald
25. 2. 2018
Adam Drda

Po únoru 1948 mi bylo najednou smutno. V mém okolí se nikdo nesmál. Nikdo nejásal

Přímí účastníci o únorových dnech 1948, kdy převzala moc v Československu komunistická strana. Nebyli to komunisté, většina z nich přišla po únoru 1948 o práci, skončili v kriminálech, museli emigrovat. V pořadu vzpomínají: Marie Hrabik Šámalová, Zdeněk Rerych, Vojtěch Kočka, Aloisie Pauerová, Josef P. Skála, Miloslava Žáková, Jiří Čejka, Jiří Koftun, Rázek Adolf, Stanislav Došlý, Karel Cígler, Mádrová Eva, Knihař Pavel, Ludmila Chytilová, Petr Uruba, Kulhánková Anděla, Cyril Luhan, Olga Tichá, Edvarda Valentová, Stanislav Grof, Jan Haluza, Richrad Jung.