Drahomíra Šinoglová
6. 1. 2019
Adam Drda

Bylo to v březnu 1982, půlročního syna mi tehdy vyrvali z náručí. Příběh Drahomíry Šinoglové a její rodiny

V březnu 1981 dorazili do venkovského domu disidentů Věry a Pavla Roubalových příslušníci Státní bezpečnosti, aby provedli domovní prohlídku. V kamnech, uvnitř upravených, se několik hodin skrývala těhotná Drahomíra Šinoglová, policejně hledaná matka dvou dětí, odsouzená za rozšiřování zakázané literatury.

Miloš Hájek
28. 10. 2018
Adam Drda

Dvě „československé historie“. Příběhy historiků Jiřího Kovtuna a Miloše Hájka

Jiří Kovtun byl celý život přesvědčený demokrat, a proto roku 1948 odešel do exilu a pracoval mimo jiné pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa. Miloš Hájek, válečný odbojář a nositel ocenění Spravedlivý mezi národy za záchranu židovských životů, se po válce podílel na budování komunistického totalitního systému. Po roce 1968 patřil k disentu, podepsal Chartu 77 a byl jedním z jejích mluvčích.

Josef Nitra
26. 8. 2018
Mikuláš Kroupa

Byla to opičárna, říká bývalý politruk

Bývalý pionýr, svazák, komunista, voják z povolání, politruk, podplukovník Josef Nitra prošel před rokem 1989 několika armádními funkcemi: tajemník kulturně–výchovné činnosti a redaktor Obrany lidu, nejrozšířenějšího vojenského deníku 80. let. Poslechněte si jeho vzpomínky na studia politické vysoké školy ve Lvově či jak se psaly reportáže z vojenských cvičení.

21. srpen 1968, foto Jiří Všetečka
19. 8. 2018
Adam Drda

Nejdřív „Encephalitis lethargica“, pak chvilkové usebrání – a okupace. Příběhy lidí, jimž sovětská okupace změnila životy

V tomto díle se nesnažíme rekonstruovat události dramatické noci z 20. na 21. srpna 1968, kdy do země vtrhly armády tehdejší Varšavské smlouvy. Chceme připomenout, jak lidé, s nimiž jsme natáčeli obsáhlá interview pro Paměť národa, tehdejší dění reflektují. V pořadu vzpomínají Josef P. Skála, Jiřina Čechová, Bohumil Doležal, Karel Boček, Krišanda Ondřej.

Starší pořady