- 19. 8. 2018
- Adam Drda
-
V tomto díle se nesnažíme rekonstruovat události dramatické noci z 20. na 21. srpna 1968, kdy do země vtrhly armády tehdejší Varšavské smlouvy. Chceme připomenout, jak lidé, s nimiž jsme natáčeli obsáhlá interview pro Paměť národa, tehdejší dění reflektují. V pořadu vzpomínají Josef P. Skála, Jiřina Čechová, Bohumil Doležal, Karel Boček, Krišanda Ondřej.
- 12. 8. 2018
- Mikuláš Kroupa
-
Petra Erbanová šla v Liberci ráno do práce a sovětský voják jí prostřelil koleno. Sovětský voják Sergej Magid přijel do Prahy na tanku a lidé mu hrozili pěstí. Skaut Petr Maišaidr stavěl barikádu před rozhlasem, pak vzal československou vlajku a namočil ji do krve zastřelených, aby na ni skauti slibovali věrnost republice. Příběhy z 21. srpna 1968 dodnes mrazí, dojímají a burcují.
- 5. 8. 2018
- Adam Drda
-
Okupace představuje klíčovou českou zkušenost, a podstatné samozřejmě je, co způsobila: O sovětské tanky se opíral kolaborantský komunistický aparát, který ČSSR izoloval od svobodného světa, obnovil totalitní systém vlády, na dalších dlouhých 20 let učinil ze země sovětskou kolonii. Se společenskými následky normalizačního marasmu se potýkáme dodnes.
- 29. 7. 2018
- Mikuláš Kroupa
-
Alexander Feuerstein zázrakem přežil za 2. světové války pracovní tábory. Z celé rodiny zůstal sám. Nacisté zavraždili v koncentrácích jeho rodiče a šest sourozenců včetně jejich rodin. Poslechněte si jeho příběh.
- 22. 7. 2018
- Adam Drda
-
V květnu 1949 se americký voják Frank Fernetti vracel do Rakouska z manévrů v Německu. Putoval zpátky k jednotce, ale taky k dívce, kterou poznal v Linci, chtěl si ji vzít a těsně před odjezdem se dozvěděl, že s ním čeká dítě. V pořadu vzpomíná Julie Hrušková.
Starší pořady